Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Strefa logowania
Informacje
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
Firmy
Materiały i odczynniki
Aparatura i wyposażenie
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Firmy usługowe
Uczelnie Wyższe
Consulting
Badania kliniczne i przedkliniczne
Patenty i rejestracje
Oprogramowanie
Opakowania
Produkty kosmetyczne
Inne
Produkty/Usługi
Aparatura
Materiały i odczynniki
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Usługi
Praca
Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
Home
Informacje
Portal biotechnologia.pl korzysta z Javascript. Włącz go w swojej przeglądarce, aby w pełni cieszyć się portalem. Nie wiesz jak?
Kliknij tutaj.
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
MAPA TAGÓW
bioetyka
innowacje
badania kliniczne
nauka w polsce
pandemia
nowe technologie
koronawirus
covid-19
koronawirus w Polsce
sars-cov-2
Oferty pracy
Postdoctoral Researcher w Pracowni Molekularnych Podstaw Zachowania
, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje kandydata na stanowisko: Postdoctoral Researcher w Pracowni Molekularnych Podstaw...
Junior Specialist in structural bioinformatics of RNA
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
Laboratory of Bioinformatics and Protein Engineering http://iimcb.genesilico.pl at the International Institute of Molecular and Cell Biology (IIMCB...
Postdoctoral Researcher w Pracowni Plastyczności Neuronalnej
, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje kandydatów na stanowisko: Postdoctoral Researcher w Pracowni Plastyczności...
Informacje
Szukaj
Naukowcy z UW o przepisach normujących konkurencję na rynku leków
W opinii Centrum Oceny Skutków Regulacji Uniwersytetu Warszawskiego, zaprezentowanej 15 kwietnia br. w trakcie otwartego seminarium na UW, nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) z 9 marca 2023 r. wprowadziła równowagę stron w procesach patentowych. Chroni przed nadużywaniem instytucji postępowania zabezpieczającego oraz innych praktyk naruszających konkurencję.
Redakcja portalu
, 17.04.2025
,
Tagi:
prawo farmaceutyczne
,
Uniwersytet Warszawski
,
ochrona patentowa
,
polscy naukowcy
,
konkurencja
,
własność intelektualna
,
monopol
Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem
Nawet 80% sklepów internetowych, portali i reklam zawiera informacje o wpływie produktów na środowisko – wynika z danych KE. Jednocześnie, jak pokazują badania UE, ponad połowa deklaracji środowiskowych jest niepełnych albo wprowadzających w błąd, co może stanowić przykład greenwashingu – praktyki polegającej na tworzeniu fałszywego wizerunku ekologicznego. Aby ograniczyć to zjawisko, konieczne jest wprowadzenie i skuteczne egzekwowanie przepisów, nie tylko na poziomie krajowym, ale i unijnym. Takie narzędzia pojawią się najpewniej już w przyszłym roku.
Redakcja portalu
, 17.04.2025
,
Tagi:
prawo
,
marketing
,
opakowania
,
deklaracje marketingowe
,
greenwashing
,
nieuczciwe praktyki handlowe
,
reklamy
,
ekodeklaracje
Połączenie mikroskopii FLIM i spektroskopii Ramana – nowa era w analizie biomedycznej
Współczesna medycyna i biotechnologia stawiają przed naukowcami wyzwania związane z precyzyjną analizą komórek i tkanek w celu diagnozowania i leczenia chorób. W ostatnich latach na znaczeniu zyskały nowoczesne techniki obrazowania, które umożliwiają uzyskanie szczegółowych informacji o strukturach molekularnych i ich dynamice. Jednym z obiecujących kierunków rozwoju jest połączenie dwóch zaawansowanych metod – mikroskopii obrazowania czasu życia fluorescencji (FLIM) i spektroskopii Ramana. Wspólnie te techniki oferują szeroki wachlarz możliwości w analizie biomedycznej, umożliwiając wykrywanie zmian na poziomie molekularnym i komórkowym.
Redakcja portalu
, 17.04.2025
,
Tagi:
spektroskopia Ramana
,
Renishaw
,
mikroskopia FLIM
,
analiza biomedyczna
Czy ChatGPT to dobre narzędzie w pisaniu prac naukowych?
ChatGPT to narzędzie rewolucyjne. Wraz z innymi dużymi modelami językowymi (z ang. large language models, LLM) zapewnia szeroki wachlarz możliwości. Ma też jednak wady. Sprawiają one, że w wielu typowych zadaniach naukowych ChatGPT nie powinien być narzędziem pierwszego wyboru. Z tego powodu powstały specjalistyczne narzędzia AI, które działają na podobnej zasadzie, co ChatGPT. Są one dedykowane do obsługi poszczególnych elementów pracy naukowej, takich jak identyfikacja czy selekcja literatury. Ich umiejętne połączenie z ChatGPT, właściwy workflow i świadomość ograniczeń poszczególnych narzędzi pozwalają otrzymać oczekiwany efekt – płynną realizację procesu przygotowania publikacji naukowej.
Redakcja portalu
, 16.04.2025
,
Tagi:
publikacje naukowe
,
sztuczna inteligencja
,
ChatGPT
,
duże modele językowe
Urlop wychowawczy – kiedy można go wykorzystać?
Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje prawo do urlopu wychowawczego, który można wykorzystać w całości lub podzielić na kilka części. Jest on dostępny wyłącznie dla pracowników z półrocznym stażem pracy. Mogą się o niego ubiegać oboje rodziców, dzieląc go między sobą. Warto poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się, kiedy dokładnie pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego.
Redakcja portalu
, 16.04.2025
,
Tagi:
praca
,
kariera
,
urlop wychowawczy
Choroby zawodowe fotografów – przyczyny, rodzaje, profilaktyka
Praca fotografa daje perspektywę prestiżu i wysokich zarobków, jednak wiąże się z możliwością wystąpienia chorób zawodowych. Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się osoby zajmujące się tą profesją? Co robić, aby im zapobiec?
Redakcja portalu
, 16.04.2025
,
Tagi:
telemedycyna
,
choroby zawodowe
,
fotograf
Kardiologia bez limitów, czyli kluczowe wnioski z najważniejszego forum kardiologii interwencyjnej
W dniach 9-10 kwietnia br. w Warszawie odbyły się XXIX Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej (WCCI) – jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie kardiologii interwencyjnej. Tegoroczna edycja zgromadziła czołowych ekspertów z Polski i zagranicy, stwarzając unikalne forum do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz prezentacji najnowocześniejszych technik i procedur w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie medycyny.
Redakcja portalu
, 15.04.2025
,
Tagi:
kardiologia internwencyjna
,
WCCI
Mabion rozpoczyna nowe strategiczne współprace
13 kwietnia 2025 r. Mabion podpisał umowę o współpracy strategicznej z firmą Sartorius, globalnym liderem branży biofarmaceutycznej, w zakresie wspólnego oferowania klientom kompleksowych rozwiązań, które przyspieszą wprowadzanie wysokiej jakości leków biologicznych na rynek. Co więcej, tego samego dnia podpisał strategiczną umowę o współpracy z brazylijskim instytutem IBMP na kompleksowe opracowanie i wdrożenie procesu produkcji leku biopodobnego, w tym dostarczenie substancji czynnej do badań klinicznych.
Redakcja portalu
, 15.04.2025
,
Tagi:
leki biopodobne
,
Mabion
,
leki biologiczne
,
współpraca
,
produkcja leków
,
Sartorius
,
CDMO
,
IBMP
Podsumowanie MCSC Impact Day 2025 – innowacje, współpraca i inspirujące dyskusje w Warszawie
9 kwietnia br. w Golden Tulip Warsaw Centre odbyło się MCSC Impact Day 2025, zorganizowane przez Dział Wdrożeń Centrum Innowacji i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Matki i Dziecka. Podczas wydarzenia zaprezentowano raport podsumowujący osiągnięcia trzeciej edycji konkursu. Było to symboliczne zakończenie dotychczasowej formuły przedsięwzięcia i zapowiedź jego nowej odsłony – MCSC Hospital Leadership Innovation. Raportowi towarzyszy poradnik z najlepszymi praktykami, które mogą wspomóc rozwój innowacji w medycynie. Portal Biotechnologia.pl jest głównym patronem medialnym raportu.
Redakcja portalu
, 14.04.2025
,
Tagi:
innowacje
,
nowe technologie
,
konkurs
,
start-up
,
raport
,
MCSC Hospital Leadership Innovation
,
MCSC Impact Day
Agencja Badań Medycznych ogłasza otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne
Agencja Badań Medycznych przeznaczy 200 mln zł na realizację niekomercyjnych badań klinicznych dotyczących priorytetów zdrowotnych i potrzeb pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem chorób rzadkich, pediatrycznych oraz dotyczących układu nerwowego. – Ogłoszony konkurs na niekomercyjne badania kliniczne otwiera badaczom kolejne możliwości na realizację ich pomysłów naukowych, które później będzie można wdrożyć do systemu. Poza wartością naukową to szansa dla pacjentów na dostęp do nowoczesnych, często nieosiągalnych w inny sposób terapii – podkreśla prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych.
Redakcja portalu
, 14.04.2025
,
Tagi:
choroby rzadkie
,
konkurs
,
dofinansowanie
,
Agencja Badań Medycznych
,
niekomercyjne badania kliniczne
,
choroby układu nerwowego
,
badania kliniczne w Polsce
,
choroby pediatryczne
Budowa bezpieczeństwa lekowego wymaga współpracy wielu resortów
Zwiększenie produkcji farmaceutycznej w Polsce jest w obecnej sytuacji geopolitycznej konieczne, by zapewnić dostęp do niezbędnych leków. Przedstawiciele Wojskowej Służby Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowi Producenci Leków jednomyślnie wskazują, że pojedyncze resorty nie są w stanie samodzielnie skutecznie zrealizować tego zadania. Potrzebne jest zaangażowanie KPRM.
Redakcja portalu
, 11.04.2025
,
Tagi:
bezpieczeństwo lekowe
,
krajowi producenci leków
,
produkcja leków w Polsce
,
leki krytyczne
,
produkcja farmaceutyczna
BioOpen Talk #10 – Czy studencki projekt będzie game changerem leczenia raka wątroby? I HepaSwitch
HepaSwitch to bardzo obiecujący projekt naukowy dotyczący wykorzystania narzędzi biologii syntetycznej do walki z rakiem wątroby. W ramach interdyscyplinarnego zespołu studenci czterech warszawskich uczelni pracują nad terapią celowaną, spersonalizowaną pod pacjenta na podstawie wyników biopsji. Grupa wierzy, że ich pomysł ma potencjał stać się game changerem leczenia raka wątroby – jednego z najczęściej występujących i jednego najbardziej śmiertelnych nowotworów na świecie.
Redakcja portalu
, 11.04.2025
,
Tagi:
medycyna spersonalizowana
,
biologia syntetyczna
,
terapia celowana
,
inwestycje
,
komercjalizacja
,
iGEM
,
Bio-Tech Media
,
biologia molekularna
,
dofinansowanie
,
studenci
,
konsorcjum
,
popularyzacja nauki
,
nauka i biznes
,
rak wątroby
,
nauka w Polsce
,
BioOpen Talk
,
Adam Zalewski
,
HepaSwitch
,
Bartosz Bunar
,
Helena Kuźmicz
Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?
Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na zdolność serca do dostarczania krwi do wszystkich organów i tkanek w organizmie. Kiedy serce bije zbyt szybko, może to prowadzić do nieprawidłowego krążenia, a tym samym – niedotlenienia i innych problemów zdrowotnych. Jednym z poważniejszych zaburzeń rytmu serca jest tachykardia, czyli stan, w którym tętno przekracza normalny poziom.
Redakcja portalu
, 10.04.2025
,
Tagi:
kardiologia
,
zaburzenia rytmu serca
,
tachykardia
,
tętno
Porównanie komór laminarnych i technologii barierowych w przetwarzaniu aseptycznym. Poprawa kontroli zanieczyszczeń
Jednym z największych problemów, z jakim boryka się przemysł farmaceutyczny, jest ochrona produktów przed skażeniem mikrobiologicznym. Istnieje wiele innowacji chroniących proces, operatora i otaczające środowisko – od pomieszczeń czystych po komory laminarne, izolatory i systemy barier o ograniczonym dostępie (RABS), jednak biorąc pod uwagę zanieczyszczenia w produkcji i przetwarzaniu farmaceutyków, testowanie sterylności, kontrolę jakości (QC) czy przetwarzanie aseptyczne, konieczne jest określenie, która technologia zapewnia najwyższy poziom kontroli zanieczyszczeń.
Redakcja portalu
, 10.04.2025
,
Tagi:
innowacje
,
nowe technologie
,
kontrola jakości
,
clean room
,
komory laminarne
,
produkcja leków
,
zanieczyszczenia mikrobiologiczne
,
sterylność
,
izolatory farmaceutyczne
,
produkcja farmaceutyczna
,
RABS
,
przetwarzanie aseptyczne
,
kontrola zanieczyszczeń
,
systemy barierowe
,
produkcja sterylna
,
filtry HEPA
,
komory bezpieczeństwa biologicznego
,
Getinge
Biotechnologia łączy Europę – jednym głosem dla innowacji
Ponad 500 uczestników z 25 krajów świata, debaty, setki rozmów i jedno wspólne przesłanie: Europa Środkowo-Wschodnia ma szansę stać się jednym z liderów innowacji w sektorze biotechnologii. Tegoroczna edycja CEBioForum 2025 pokazała, że region mówi dziś jednym głosem – i ma coraz więcej do powiedzenia na globalnej scenie.
Redakcja portalu
, 10.04.2025
,
Tagi:
innowacje
,
inwestycje
,
komercjalizacja
,
transfer technologii
,
ekologia
,
analiza danych
,
finansowanie badań
,
start-up
,
ochrona środowiska
,
sztuczna inteligencja
,
nauka i biznes
,
zrównoważony rozwój
,
współpraca międzynarodowa
,
gospodarka cyrkularna
,
legislacja
,
łańcuchy wartości
,
CEBioForum
,
biotechnologia w CEE
Zapraszamy studentów na jubileuszową XX edycję Akademickich Targów Pracy w Łodzi
10 kwietnia 2025 r. to wyjątkowa data dla każdego, kto chce rozwijać swoją karierę, zdobywać doświadczenie i nawiązywać cenne kontakty zawodowe. Tego dnia, w hali EXPO w Łodzi, odbędzie się jubileuszowa XX edycja Akademickich Targów Pracy – największego tego typu wydarzenia w Polsce, które od 20 lat przyciąga studentów i absolwentów z całego kraju.
Redakcja portalu
, 04.04.2025
,
Tagi:
praca
,
targi pracy
,
studenci
,
kariera
,
Akademickie Targi Pracy
Eksperci, trendy i wyzwania. Co czeka branżę spożywczą, nutraceutyczną, HoReCa i cold chain w 2025 r.?
W dniach 8-10 kwietnia br. w halach EXPO XXI w Warszawie odbędzie się 11. edycja targów WorldFood Poland, które ponownie staną się centrum merytorycznej debaty dla przedstawicieli nie tylko z sektora spożywczego czy nutraceutycznego, lecz także cold chain oraz HoReCa. W programie znalazły się najistotniejsze tematy wyzwań regulacyjnych, innowacji technologicznych, zrównoważonego rozwoju czy roli konsumenta w kształtowaniu przyszłości tychże branż. Co jeszcze ciekawego będzie można usłyszeć podczas trzech dni gorących debat i merytorycznych prelekcji?
Redakcja portalu
, 04.04.2025
,
Tagi:
innowacje
,
suplementy diety
,
nowe technologie
,
przemysł spożywczy
,
przemysł nutraceutyczny
,
zrównoważony rozwój
,
WorldFood Poland
,
dietetyka
,
NutraFood Poland
,
ESG
,
trendy w żywieniu
,
zimny łańcuch dostaw
,
cold chain
,
HoReCa
,
prawo spożywcze
Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2
Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik, stypendystka 24. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, prowadzi badania, które mogą mieć kluczowe znaczenie nie tylko w walce z wirusem HIV, ale także w zwalczaniu innych groźnych patogenów, takich jak wirusy grypy, opryszczki czy SARS-CoV-2, które każdego roku powodują miliony zakażeń na całym świecie. W 2023 r. odnotowano 1,3 mln nowych przypadków zakażenia HIV, a 630 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z tym wirusem. [1] Dane te podkreślają, jak ogromnym globalnym wyzwaniem pozostaje walka z HIV oraz innymi wirusami, które nieustannie ewoluują, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Redakcja portalu
, 02.04.2025
,
Tagi:
cholesterol
,
HIV
,
AIDS
,
grypa
,
pandemia
,
terapia przeciwwirusowa
,
błony komórkowe
,
dofinansowanie
,
kobieta w nauce
,
stypendium
,
opryszczka
,
L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
,
terapie antyretrowirusowe
,
leki przeciwwirusowe
,
SARS-CoV-2
,
fosfolipidy
,
zakażenia wirusowe
,
nauka w Polsce
,
Hanna Orlikowska-Rzeźnik
,
hydratacja
,
wirusy otoczkowe
Rewolucjonizowanie bioprodukcji dzięki pomiarom in-line spektroskopii ramanowskiej w czasie rzeczywistym
Jak usprawnić rozwój leków od laboratorium do procesu, zwiększyć wiedzę operacyjną i wydajność oraz osiągnąć produkcję wysokiej jakości, aby utrzymać przewagę konkurencyjną?
Redakcja portalu
, 02.04.2025
,
Tagi:
spektroskopia Ramana
,
produkcja leków
,
Endress+Hauser
,
pomiary in-line
Przełomowy moment dla biotechnologii? USA tnie granty, Europa wchodzi do gry
Stabilność finansowania firm biotechnologicznych jest ściśle powiązana z kondycją ekonomiczną danego kraju oraz polityką rządu wobec wdrażania innowacyjnych technologii w sektorze zdrowia. W USA kluczową rolę w finansowaniu badań odgrywają granty przyznawane przez National Institutes of Health (NIH), jednak w 2025 r. instytucja ta została dotknięta istotnymi cięciami budżetowymi, co znacząco ogranicza możliwości rozwoju nowych technologii medycznych i farmaceutycznych.
Redakcja portalu
, 02.04.2025
,
Tagi:
innowacje
,
inwestycje
,
venture capital
,
granty
,
biotechnologia w Polsce
,
nowe technologie
,
kryzys
,
finansowanie badań
,
National Institutes of Health
,
start-up
,
nauka i biznes
,
biotechnologia w USA
1
2
3
...
<
Kwiecień 2025
>
pn
wt
śr
cz
pt
sb
nd
31
SZKOLENIE | Czystość i higiena domu w behawiorystce zwierząt domowych | TYLKO 480 zł
2025-03-31 do 2025-03-31
1
2
CEBioForum 2025
2025-04-02 do 2025-04-03
3
4
Produkty lecznicze – import od A do Z (import równoległy, import, import docelowy)
2025-04-04 do 2025-04-04
III Interkontynentalna Konferencja IAM
2025-04-04 do 2025-04-05
5
6
7
Seria bezpłatnych szkoleń z zakresu automatyzacji badań chemicznych
2025-04-07 do 2025-12-11
Advancements of Microbiology: The relevance of microbes in tackling threats to health and the environment
2025-04-07 do 2025-04-09
8
9
SZKOLENIE ONLINE | Kosmetyki dla zwierząt – projektowanie i wdrożenie na rynek
2025-04-09 do 2025-04-09
Bezpłatny webinar na żywo: Narzędzia do modelowania i rozwoju bioprocesów
2025-04-09 do 2025-04-09
10
11
12
13
14
WEBINAR | Obowiązki importerów i dystrybutorów wyrobów medycznych
2025-04-14 do 2025-04-14
VI Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR
2025-04-14 do 2025-04-14
15
16
17
SZKOLENIE | Aromaterapia w behawiorystce zwierząt domowych | Tylko 480 zł
2025-04-17 do 2025-04-17
18
19
20
21
22
SZKOLENI ONLINE | Aspekty formalne i praktyczne uruchamiania Zakładu Inżynierii Genetycznej
2025-04-22 do 2025-04-22
23
SZKOLENIE ONLINE | Bezpieczne stosowanie kosmetyków – znaczenie PAO i czasu trwałości
2025-04-23 do 2025-04-23
24
Webinar | Podstawy perfumerii
2025-04-24 do 2025-04-24
25
SZKOLENIE | Oznakowanie suplementów diety w praktyce - podstawy prawne i ich interpretacja
2025-04-25 do 2025-04-25
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Krajowej Reprezentacji Doktorantów
2025-04-25 do 2025-04-27
26
27
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
30
Bezpłatny webinar na żywo: Praktyczne podejście do krystalizacji i inżynierii cząstek
2025-04-30 do 2025-04-30
SZKOLENIE ONLINE | Komunikacja między działem R&D a biznesem: jak tłumaczyć naukę na język rynku?
2025-04-30 do 2025-04-30
1
2
3
4
e-Kwartalnik portalu Biotechnologia.pl 1/2025
Pobierz bezpłatny e-Kwartalnik Biotechnologia.pl Więcej informacji: malgorzata.ges@biotechnologia.pl
WYDAWCA
PARTNERZY
Newsletter
Wybierz branżę
Biotechnologia
Kosmetologia
Farmacja
Wybierz branżę.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Twój email nie przeszedł procesu walidacji.
Zapisz się
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z Rozporządzeniem PE i RE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO).
Musisz wyrazić zgodę na otrzymywanie newslettera.
Oznajmiam, iż przeczytałem i zapoznałem się z Regulaminem oraz Polityką Prywatności Portalu i akceptuję ich treść.
Regulamin
|
Polityka Prywatności
Musisz zaakceptować regulamin i politykę prywatności.
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.