Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Antyoksydanty - co za dużo, to niezdrowo?
29.07.2013 , Tagi: antyoksydanty, resweratrol
Pojawiła sie kolejna publikacja sugerująca niekorzystny wpływ nadmiaru antyoksydantów na ludzkie zdrowie. Tym razem wzięto pod lupę resweratrol.

Badanie przeprowadzone na  starszych mężczyznach wykazało , że duże dawki tego antyoksydantu znoszą pozytywne efekty ćwiczeń fizycznych na układ krwionośny, takie jak zmniejszenie poziomu cholesterolu czy ciśnienia krwi.

Resweratrol jest naturalnym antyoksydantem obecnym między innymi w czerwonych winogronach. W ostatnich latach ukazało się wiele badań sugerujących jego zastosowanie jako środka przeciwdziałającemu starzeniu. Wskazuje się także na korzyści zdrowotne czerwonego wina.  Na rynku pojawiło się wiele suplementów diety zawierających związek.

Według badania przeprowadzonego przez zespół z University of Copenhagen, korzystny wpływ resweratrolu na układ krwionośny zwierząt nie znajduje potwierdzenia w teście na ludziach.

Ostatnimi czasy nauka coraz bardziej krytycznie podchodzi do antyoksydantów. Wygląda na to, że nie są one dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Wydaje się, że pewien poziom stresu oksydacyjnego jest niezbędny, aby organizm działał prawidłowo. Omawiane badanie wskazuje, że reaktywne formy tlenu (tradycyjnie wiązane z procesami starzenia i uszkadzaniem komórek) mogą być niezbędnym czynnikiem dla  adaptacyjnej odpowiedzi na stres. Tak więc "za dużo dobrego", może być rzeczywiście szkodliwe dla zdrowia.

Badanie objęło mężczyzn w wieku ok. 65 lat, nieaktywnych fizycznie. Przez 8 tygodni cała grupa wykonywała intensywne ćwiczenia treningowe, przy czym połowa otrzymywała 250mg resweratrolu jako dodatek do diety. Dla większej wiarygodności wyniku, zastosowano podwójna ślepą próbę.

Wykazano, że trening był wysoce efektywny w poprawie parametrów układu krwionośnego badanych, jednak suplementacja resweratrolu tłumiła pozytywne efekty. Zaobserwowano to w przypadku wielu parametrów, min. ciśnienia krwi, stężenia lipidów w osoczu czy maksymalnego poboru tlenu. Wyniki zostały określone jako sprzeczne z tymi, które uzyskano na zwierzętach.

Jak podkreśla lider projektu, prof. Ylva Hellsten, dawki resweratrolu użyte w teście były większe, niż możliwe do pozyskania z pożywienia w sposób naturalny.

Należy zaznaczyć, że badanie pokazało wpływ resweratrolu na określonej grupie wiekowej (ok. 65 lat), w specyficznych warunkach (intensywny trening ukierunkowany na poprawę wydolności układu krążenia). Dzienna dawka resweratrolu w eksperymencie odpowiadała aż 80 litrom czerwonego wina (zakładając średnio 3mg/l, jednak wartość jest zmienna w zależności od konkretnego produktu). Wiele badań wskazuje na zależność efektu  w zależności od dawki (1). Potwierdzony jest też wpływ związku na "szlak długowieczności", związany z aktywnością genu SIRT1 (2), jak też wiele innych mechanizmów komórkowych. Problem stanowi więc wyznaczenie konkretnej dawki leczniczej dla danych schorzeń i określonej grupy ludzi. Do czasu lepszego określenia właściwości, należy się wiec wstrzymać z przyjmowaniem suplementów diety zawierających duże ilości związku, na rzecz produktów naturalnie go zawierających.

Źródła

news.ku.dk

Resveratrol Blunts the Positive Effects of Exercise Training on Cardiovascular Health in Aged Men. doi:10.1113/jphysiol.2013.258061

(1) Dose-Dependency of Resveratrol in Providing Health Benefits. doi:10.2203/dose-response.09-015.Mukherjee

(2) Evidence for a Common Mechanism of SIRT1 Regulation by Allosteric Activators. doi:10.1126/science.1231097

KOMENTARZE
Newsletter