Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Multipleksowe testy diagnostyczne w formacie point-of-care
Wieloparametrowe testy typu point-of-care zmieniają dzisiaj oblicze diagnostyki, pozwalając na detekcję kilku, a nawet kilkudziesięciu, analitów z niewielkiej objętości badanego materiału. Testy tego typu nie tylko świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdzie diagnoza musi zostać postawiona trafnie i szybko (np. podejrzenie sepsy), ale także jako diagnostyka towarzysząca pozwalają monitorować przebieg terapii, dając pacjentom możliwość samodzielnej kontroli stanu zdrowia (np. podczas doustnej terapii przeciwzakrzepowej).

 

W laboratoriach klinicznych testy wieloparametrowe pozwalają na zwiększenie przepustowości wykonywanych badań, a dalsza automatyzacja procesu wygląda bardzo podobnie jak w przypadku tradycyjnych testów. Oczywistą zaletą jest możliwość wzięcia pod uwagę większej liczby biomarkerów niż w przypadku testów jednoparametrowych/singleplex.

 

Miniaturyzacja i multipleksowanie

Znaczna część testów typu multiplex działa w oparciu o mikromacierz biomolekuł, która może zostać nadrukowana na różnych nośnikach. Zlokalizowana w berlińskim parku technologicznym firma SCIENION stworzyła i opatentowała technologię, która wielu testom diagnostycznym umożliwiła bezproblemowe przejście od wczesnej fazy rozwoju do wielkoskalowej produkcji.

 

Rozwój, optymalizacja i produkcja

SCIENION ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko technologię do nanoszenia molekuł na podłoże. Posiadając własny dział B+R oraz doświadczenie zebrane podczas niemal 20 lat pracy, specjaliści firmy są w stanie przekształcić pomysł klienta w gotowy produkt, a zarazem doradzić i pomóc wybrać najlepszy format testu czy rodzaj detekcji. Transfer technologii możliwy jest na każdym etapie rozwoju testu, ale istnieje również możliwość zlecenia produkcji kontraktowej w clean roomie firmy w Berlinie. W portfolio SCIENION znajdą się urządzenia dla uniwersytetów i laboratoriów badawczych, które dopiero zaczynają pracę w tym obszarze (sciFlexarrayer S3), jak i maszyny produkcyjne (sciFlexarrayer SX) oraz zautomatyzowane linie produkcyjne, projektowane specjalnie z myślą o specyficznych wymaganiach klienta.

 

Popularne formaty testów

Precyzyjne i bezdotykowe dozowanie kropli o objętości rzędu piko- i nanolitrów gra kluczową rolę w produkcji różnego rodzaju biochipów, biosensorów, urządzeń typu Lab-on-a-Chip, a także w tworzeniu testów typu ELISA i lateral flow w formacie multiplex. Choć może się to wydawać niewiarygodne, krople objętości pikolitrów nie tylko da się zobaczyć gołym okiem, ale z pomocą nowoczesnych narzędzi, można je również skutecznie scharakteryzować. Projekty, nad którymi naukowcy pracowali przez lata, owocują dzisiaj produktami odnoszącymi rynkowy sukces, a niektóre z nich stanowią przełom w dotychczasowych możliwościach metod w diagnostyce ludzi, zwierząt i środowiska.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat procesu rozwoju testu, poznać przykłady produktów na rynku oraz dowiedzieć się więcej o nas, skontaktuj się z nami, wysyłając wiadomość na p.gozdzialska@scienion.de lub odwiedź nasza stronę internetową www.scienion.com


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dwudniowym workshopie „DIAGNOSTICS 8.0 – Single Cell Technologies & Multiplexed Diagnostic Testing in Human and Veterinary Applications” odbywającym się w Berlinie w dniach 6 i 7 września 2018 w hotelu Mövenpick, niedaleko Potsdamer Platz. Tematem spotkania będą najnowsze osiągnięcia w powyższych dziedzinach. Jak co roku program wypełniony jest ciekawymi wykładami oraz prezentacjami, a spotkanie stanowi doskonałą platformę do wymiany doświadczeń między naukowcami, dyrektorami działów B+R i wszystkimi zainteresowanymi tematem innowacyjnej diagnostyki.

Program wydarzenia oraz rejestracja dostępne są na: https://www.scienion.com/news-events/workshops/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTARZE
Newsletter